Svetlo, ktoré má význam
Svietidlá v byte umiestnené centrálne do každej jednej miestnosti si dáva každý jeden človek. Každý projektant vám pri návrhu elektrickej inštalácie u miestni centrálne svietidlo do prostred miestnosti.
Väčšina ľudí ale časom zistí, že tento klasický spôsob nie je spôsobom pre nich najvhodnejším, že nevystihuje ich skutočné potreby na prísun a kvalitu umelého osvetlenia. Prídu teda na rad doplnkové svetlá a svietidlá.
Aj mne sa prihodilo presne to. Pri prvom pohľade na nový byt sme sa nadchýnali výhľadom z okien, farbou podlahových materiálov, geniálnosťou riešenia umývacích priestorov. Tešili sme sa s veľkoryso riešeného vstavaného šatníka v hale. Uchvátila nás pastelová úprava stien.
Po zariadení bytu nábytkom a po pár mesiacoch bývania v tomto byte sme si ale začali uvedomovať aj nedostatky. Nepramenili z umiestnenia bytu, ani z podlahových materiálov. Pramenili z nedostatku svetla v niektorých častiach bytu:
- Chýbajúce svetlo na lodžii nám neumožňovalo príjemné večerné posedenie.
- V šatníku tiež nebolo vnútorné osvetlenie políc a jednotlivých vešiakových zostáv. Zhoršovalo to orientáciu v inak dômyselne a účelne riešenej zostave. Svetlo ale chýbalo !
Museli sme to teda riešiť dodatočne-
Nie je veru nič príjemné, keď sa robia v novom zariadenom byte dodatočné úpravy elektroinštalácie.
V šatníku sa to ešte dá riešiť spôsobom, ktorý minimálne ovplyvní jeho okolie. Samozrejme iba vtedy, ak je prívod elektrickej energie na takom mieste, že nie ste nútení sekať do muriva, alebo ťahať neestetickú lištu po povrchu steny. U nás sa to našťastie dalo zrealizovať z krabice z vedľajšej miestnosti, ktorá zadnou stenou susedila zo šatníkom. Stačilo teda prevŕtať stenu a natiahnuť prívod.
Lodžiu sme ale nevyriešili. Nechali sme to až na obdobie budúce. Bolo by potrebné sekať do muriva, zaviesť kábel, zarovnať stenu, vymaľovať. No uznajte, že sa hneď do tejto úpravy v novo zariadenom a vymaľovanom byte nikto nehrnie. Dočasne sme to riešili LED svietidlom na baterky.