5G a ako to zmení svet
1G nám umožnilo telefonovať. 2G posielať správy, 3G posielať obrázky a surfovať cez telefón a 4G to všetko urýchlilo. 5G to však dostáva do úplné iného rozmeru. Priemerná rýchlosť 5G bude 20Gbps, čo je 100 krát viac ako 4G.
Možno si poviete, že je to len „rýchlejšie“. Rozdiel je taktiež aj v latencii, čo je rýchlosť odozvy. V podstate je to čas, za ktorý sa signál pošle a vráti spať. Dalo by sa to prirovnať ku reakčnému času. U človeka je tento reakčný čas 300 milisekúnd, u 4G je to 200 milisekúnd a pri 5G je tento čas 1 milisekunda, čo je v podstate reálny čas. To znamená, že namiesto jedného filmu v HD kvalite, ktorý pozeráte cez Netflix by ste teraz mohli pozerať 100 filmov v 4K kvalite súčasne. Otvára to taktiež možnosti pri hraní hier online v reálnom čase, bez záseku a taktiež komunikácií smart zariadení. V praxi to znamená, že ak by existovala 5G sieť, tak samo pojazdné autá by o sebe vedeli v reálnom čase a zminimalizovalo by to možnosť nehôd, keďže rýchlosť odozvy je takmer okamžitá.
V čom je rozdiel?
Rozdiel je vo vlnových dĺžkach, 4G sieť ma veľmi malý počet vlnových dĺžok na istý úsek, zatiaľ čo 5G ich na tú istú vzdialenosť vtesná oveľa viac. V tom však aj spočíva náročnosť inštalácie 5G vysielačov. 4G vysielače vedia pokryť kilometre štvorcové. 5G sieť však potrebuje hustejšie sieť vysielačov vo vzdialenosti niekoľko stoviek metrov vedľa seba. Preto je logické, že takáto sieť bude možná najmä v mestách, v oblastiach hromadnej výstavby. V USA je v súvislosti s tým obrovský dopyt po pracovníkoch vo výškach, keďže takéto vysielače sa umiestňujú na strechy výškových budov.
Strach o UI
S ohromnými možnosťami rýchlej siete narastá aj obava o rýchlejší rozmach umelej inteligencie. S takouto technológiou, ktorá dokáže samostatne ovládať autá, domy, spotrebiče sa dostávame do vedecko-fantastickej hrozby toho, že umelá inteligencia, ktorá je prítomná všade sa v prípade vzbury robotov nebudeme môcť brániť. Zostáva len dúfať, že takáto hrozba zostane len konšpiračnou teóriou.