Chráňte si svoje osobné údaje
V minulosti sme boli zvyknutí pri styku s akoukoľvek inštitúciou predložiť k nahliadnutiu alebo dokonca okopírovaniu náš občiansky preukaz. Vo svete digitalizácie sa stávajú naše osobné údaje veľmi často ohrozené. Hlavne na internete dochádza k útokom na ne. Buďte preto ostražití pri každom online pripojení. Väčšina firiem sa správa k takýmto údajom korektne a chráni ich. Sú však webové stránky, ktoré sú priamo vytvorené na to, aby ich kradli a kopírovali. Medzi najcennejšie patria naše meno, dátum narodenia, telefónne číslo a adresa. Najčastejšie sa osobné údaju využívaju na marketingové a reklamné účely. Preto nás tak často vystopujú rôzne firmy a hlavne telefonicky nám ponúkajú svoje produkty a služby. Môže sa však stať, že príde k ukradnutiu celej vaše identity alebo útoku na bankové konto, či sociálne siete.
Nariadením Európske únie pod názvom GDPR v minulom roku sa veľa zmenilo k lepšiemu. Občania získali množstvo nových práv a potencionálny zlodeji údajov už nemajú taký ľahký prístup k informáciám. Napriek tomu si svoje osobné údaje chráňte a buďte ostražití. Dodržujte hlavne tieto pravidlá:
- Dávajte si pozor na to, čo hádžete do koša. Výpisy z účtov, úradné dokumenty, staré bankomatové karty nepatria do smetí skôr ako ich neskartujete alebo nerozstriháte.
- Pri styku s úradmi si dávajte pozor na osobné doklady. Ich kopírovanie je možné iba po vašom výslovnom písomnom súhlase.
- Občiansky preukaz a pas nikdy nespúšťajte z očí. Nenechávajte ho napríklad na recepcii počas ubytovania.
- Pri online nákupoch a registráciách na internete zvážte aké údaje ste ochotní zadať do systému. Čím menej, tým lepšie.
- Nešetrite na anitvírusových programoch vo vašom počítači, tablete a telefóne. Tieto programy pravidelne aktualizujte.
- Do internet bankingu sa prihlasujte len zo zabezpečených zariadení a nie na verejnej sieti.
- Svoje heslá občas zmeňte a nikdy si ich nezapisujte na miesto, kde by sa k ním mohla dostať cudzia osoba. Nepoužívajte jednoduché heslá.
- Neposkytujte citlivé údaje telefonicky.
- Pri podpisovaní akéhokoľvek dokumentu a zmluvy si ich vždy celé prečítajte. Nevynechajte ani drobné písmená na konci strany.