Môžu sa sny opakovať celý život?
Ako je možné, že sa mi zase snívalo to isté? Čo to môže znamenať? Kladiete si aj Vy tieto otázky? Pozrime sa, čo na to hovoria vedci. Sny má úplne každý. Kto tvrdí že žiadne nemá, tak si ich len nepamätá. Prečo ich vlastne máme? Dôvody sú rôzne – najčastejšie vychádzajú z nespracovaných emočných zážitkov z minulosti, alebo sú reakciou na aktuálne obdobie nášho života. Rovnaký sen môžeme mať v pravidelných intervaloch, alebo aj s niekoľkoročnou prestávkou, po ktorej sa vráti. Vedci tvrdia, že sny vychádzajú z našich pocitov a pomáhajú nám si jednoduchšie prejsť ťažšími situáciami. V jednoduchosti povedané – snívané emócie sú ako keby „pomôckou“, vďaka ktorej jednoduchšie zvládame náročnú realitu. Sny sú odrazom nášho vnútorného nastavenia, tie opakujúce majú súvis s nepohodou a nespokojnosťou, často sú aj odrazom nášho reálneho života.
Najčastejšie sa nám snívajú opakujúce sny, ktoré majú negatívny podtón – ich súčasťou je strach či hnev, prípadne sa človek ocitne v nebezpečenstve. Tento druh snov skutočne svedčí o psychickej nepohode človeka, a je vysoko pravdepodobné, ak pominie nepohoda zo života reálneho a človek sa vnútorné zrovná, pominú aj negatívne sny.
Iná štúdia zas hovorí o tom, že naše sny odrážajú reálny stav nášho tela. Môže sa nám snívať že nás bolí ruka – v skutočnosti sme si ju len priľahli a stŕpla nám, prípadne že nás bolia zuby – čo môže reálne znamenať že nimi v danej chvíli škrípeme.
Ako opakujúce sny s negatívnym podtónom zmeniť alebo odstrániť? Dôležité je si nájsť chvíľku len pre seba a zamyslieť sa nad tým, čo aktuálne prežívame, čo sa nám udialo a v akých situáciách sa cítime nekomfortne. Pokúsiť sa vnútorne „prestaviť“, prehrať si v hlave sen a doplniť si k nemu pozitívny koniec. Psychika človeka je úžasná, a je len na Vás, akým spôsobom s ňou naložíte.